Ana içeriğe atla

Rusya Yine Favori


İspanya-Fransa maçı heyecanlı çeyrek finallerinin 3. ayağı oldu.Heyecan büyüktü, son dakikasına kadar inanılmaz taraftar desteğiyle de birlikte Batum-Calderon başrollü kavga da maçın atmosferini gerginleştirdi, keyif büyüktü ama oynanan basketbolun kalitesi pek de öyle olmadı.

İspanya doğal favorisiydi maçın ama o kadronun hakkının verilmediği ortada.Marc Gasol'ün sakatlığı çok şey değiştiriyor, oyununu etkiliyor ve onun oyunu takıma da yansıyor.İşte o sırada Pau Gasol ve Jose Calderon'un devreye girmesi gerekiyor ama bu maçta o da olmadı.Bireysellik fazlasıyla ön plandı ve Navarro'nun kısıtlı hamleleri dışında İspanya adam akıllı hiçbir hücum oynamadı.Fransa ise başta Navarro olmak üzere yaptıkları şiddetli topa baskıyla İspanya'nın bu oyunu oynamasında pay sahibi oldu ama karşılarında bu kadar formsuz bir İspanya varken bu fırsatı kaçırmamaları gerekirdi.

Diaw harika başladığı maçta istikrarı bir türlü sağlayamadı.O kadroyla Fransa'nın kaliteli basketbol oynayabilmesi için de Diaw'ın etkili performansına ihtiyacı vardı ama o da istikarsız oynadı.De Colo ise yok gibiydi.Fransa etkili savunma üstüne etkili hızlı hücum da yapamayınca bir anlık darbeyle yıkılıverdiler.

Navarro hâla formsuz, uzun süredir.Bir türlü toparlayamadı, İspanya'nın da doğal olarak farklı stratejiler üretmesi şart.Marc Gasol de bu denli formsuzken Ibaka'ya verilen rolün biraz daha ciddi olması gerekir artık.Savunmada da çok kolaylaştırıyor kısaların işlerini, özellikle Parker elini kolunu sallayarak boyalı alana girerken onun yokluğu çok net hissedildi.

Rusya da sorunsuz değil.En büyük sorunu da Shved.Onun üzerinden dönen bütün hücumlar verimsiz gitti son maçta.David Blatt de bugün epey kıstı onun sürelerini.Karşısında Calderon varken Rusya'nın Shved ile o açıktan vurması lazım İspanya'yı.Bunun için de Shved şart.Çok kaliteli bir maç bekliyor bizi.