Ana içeriğe atla

Bir Şampiyonun Yüreğini Asla KüçümsemeMaç içinde istikrarsız olabilir, en iyi oyuncusu son dakikalara kadar hayatının en kötü playoff maçını da geçiriyor olabilir ama play-off oynama becerisi ve tecrübe böyle bir şey işte. 13 sayı farktan bile geri getirebiliyor takımı. Karşıdaki takım ligin en iyi takımıyken hem de…

Özellikle ilk çeyreğin ortalarından itibaren rakibi oyunu hızlandırırken bunun büyüsüne kapılıp sürekli hatalar yaptı Seattle Storm, en büyük hatası da kendi hücumlarını da hızlı oynamaya çalışmalarıydı. Eğer toparlanmaları biraz daha uzun sürseydi, bir daha asla geri dönüşü olmayacaktı Storm’un ama Sue Bird ve Katie Smith öyle bir karakter koydu ki 2. çeyrekte ivmeyi tam tersine çevirdiler.

Ama istikrarsız Seattle Storm’a karşı, bahsettiğim bölüm dışında isteklerini tam olarak sahaya yansıtamayan da bir Minnesota Lynx vardı. Seattle Storm’un bir türlü teslim olmaması onların da canını sıkmıştı belli. İlk maçın kahramanı, Lindsay Whalen de devreye bir türlü giremeyince, oyuna yön veren taraf olmaları imkansızlaştı. Maçın kaderini değiştiren de bu oldu zaten.

Minnesota Lynx’den üstün olan tek yönü oyun kurucu mevkisi Seattle Storm’un. İlk maçta bu üstünlüklerini de kaybetmişlerdi ama bu maçta olması gerektiği gibi Bird, Whalen’den daha üst düzey bir oyun kurucu olduğunu gösterince terazi biraz daha dengelendi. Tamamen değil ama… Son bölüme kadar hakemlerle uğraşan, sinirleri fazlaca gergin olan, argolu haykırışlara başlayan Lauren Jackson da son dakikalar geldiğinde farkını ortaya koymak zorundaydı ki bunu da yaptı. Böyle bir kariyer sonrasında maçı uzatmaya götüren üçlüğü atmak da ona yakışırdı, öyle de oldu.

Uzatmaların en göze batan tarafı Seattle Storm’un tükenmeksizin verdiği hücum ribaund’larıydı. Rebekkah Brunson 7 hücum ribaund’u ile bitirdi maçı. Lauren Jackson, 14 ribaund almasına rağmen sırf bu yüzden kötü ribaund performansı sergiledi. Önemli olan boş ribaund’ları almak değil, kritik anlarda ribaund mücadelelerinden üstün çıkmaktı çünkü. İlk uzatmanın sonlarına doğru 6. faulü yapmak zorunda kalmasının nedeni yine kaybedilen bir ribaund’du. Bu suç tamamen Lauren Jackson’a ait değil tabii, ribaund takım işidir ancak Lauren Jackson, ne ribaund mücadelelerinde rakibi potadan uzaklaştırmaya çalıştı, ne de doğru pozisyon alabildi.

Tanisha Wright’ı da atlamamak gerek. Ondan ne alacağını kimse kestiremez herhalde, bu maç harika oynadı. Yaptığı tercihlerin neredeyse hepsi doğruydu ve maçı 2. uzatmaya götüren de o oldu. Takımı sırtlaması gereken Sue Bird de işi bitirdi.

Dünkü San Antonio Silver Staes – Los Angeles Sparks maçından daha iyisi olabilir mi diye düşünürken çok geçmeden bir kademe daha iyisini izledik .Harika bir play-off dönemi oluyor. Bu maçın yeri ise çok ayrı. Şampiyonlar niye şampiyon olduklarını gösterdiler çünkü…