Ana içeriğe atla

Cenk Sorunsalı Mı?


"Galatasaray Spor Kulübü olarak ülkemizi FIBA Avrupa Şampiyonası’nda temsil edecek basketbol A Milli Takımının kadrosunun açıklanmasını müteakip değerli oyuncumuz Sayın Cenk Akyol’un ismi etrafında gelişen tartışmaları büyük bir kaygı ile takip ediyoruz. Geçtiğimiz sezon gösterdiği performans ile taraflı tarafsız tüm basketbol severlerin takdirini kazanmış olan Sayın Cenk Akyol’un Milli Takım kadrosu dışında neden bırakıldığına dair Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan ve Milli Takım yönetici ve koçundan doyurucu bir açıklama bekliyoruz. Şu ana kadar yapılan açıklamaların hiç kimseyi tatmin etmediği son derece açıktır."

Bilgi eksikliğim var mı bilmiyorum, ya da şampiyon bir takım için nasıl bir art niyet olabilir tahmin edemiyorum ama yıllardır milli takım seçiminde kusursuz bir adalet yoktu ve olmadı. Hâla da yok, Cenk'in bugün bu kadroda olmamasının ACB Şampiyonu Kerem Tunçeri'nin 2007'de milli takıma alınmamasından farkı nedir? Veya Mehmet Okur'un "tek NBA oyuncusu" sloganıyla 2007'deki yanlışlar dolu oyunun günah keçisi olduğunun resmen ispatlandığı yıl... Tanjevic'in sürekli büyük hatalar yapıp sürekli bunları düzeltmek için gösterdiği çabaları görmedik mi yıllardır? Farklı bir durum yoktu yıllardır. 2010'da Galatasaray final oynarken o sezonun yıldızlarından Tutku Açık da kadroya alınmamış ve Kerem Tunçeri'nin üzerine binmişti bütün bir yük. Tutku değil Barış seçilmiş ve herhangi bir kritik dakikayı oynamamıştı ve değersiz bir dünya 2.liği bu hataların üzerini örtmüştü.

Milli takıma uzun yıllardır "oynamamak" üzere oyuncu alındığı açık. Doğuş, Birkan, Melih, Deniz... Bu oyuncuların tamamen feyk olduğu, 12 kişilik kadroya seçilseler bile oynamayacakları bugünden belli. Ama yıllardır gelen bir düzen bu. İyi oynayanın ödüllendirilmesi gerekmeyebilir illa ama NBA oyuncumuzu bile bazı egolara ve hatayı başkasına yıkmak üzere harcadık biz. Cenk Akyol'un istikrarsız bir yılın ardından, son maçı iyi oynaması bütün bu tartışmaları çıkardı belki de. Cenk'ten İbrahim Kutluay olmasını beklemek belli ki en başından beri fazlaydı ve gereğinden fazla bir yük yüklendi Cenk'in omuzlarına ama bu sezon da istikrarsız oynadığı ve sürekli güvenilir bir el olamadığı da çok net görülmedi mi? Yani Cenk'in bu yaz milli takımda olmasını Kerem Tunçeri'ye Mehmet Okur'a yapılanların önüne koyup basın açıklamasıyla rahatsızlığını açıklayacak kadar gerilebiliyorsa Galatasaray ve bunda bir art niyet arıyorsa geçmişte yapılanları iyi değerlendirip Tanjevic'in ve genel milli takım seçim şartlarının analizini yapması gerek.

Yıllardır başarısızlıkların pek çok nedeni var. Milli takımda illa adalet olacak diye bir şey yok. Başarının gelmesi yeterli ama yıllardır gelen başarısızlık yetersiz bir turnuvada alınan 2.'likle örtpas ediliyorsa olaya Cenk özelinden bakmak çok anlamsız.