Ana içeriğe atla

Nowitzki'nin Yeni Projesi


Sporcu dediğin biraz çocuk gibi biraz da psikopat olacak. Çocuk gibi başkasında gördüklerinde sahip olmak isteyecek, sahip olmak için de psikopat gibi çalışacak. Dirk Nowitzki'de var bundan biraz. Şaşırtıcı da değil. Onunkine çocukluk da diyebiliriz psikopatlık da ama önemli olan sahip olduğu bu özellikten faydalı sonuçlar çıkarması. Çıkarıyor da. Son günlerde ise hakkında yeni haberler duyuyoruz.

Sanırım mevzu bahis şut ise başka birinin adını kendi adının yukarısında görmeye dayanması beklenemez ondan. Belgeselinin galasından önce gününün büyük bir kısmını Almanya'da eski bir spor salonunda geçirmiş Nowitzki, ölümüne arkadaşı ve şut hocası Holger Geschwinder'le birlikte. Nedeni yine aynı: Perfect Shot'ının değişik bir versiyonunu çıkarmak. Seviye atlatmak demiyorum ; yeni, farklı bir versiyon. Nasıl olacak bu? Topu elinden daha hızlı çıkararak. Yani yeni sezonda Nowitzki'nin şutlarını farklı gözle izleyip bakacağız, o top o elden nasıl çıkıyor diye. Yıllardır klasikleşmiş şutu malum, hayli geç çıkıyor top elden, çok da önemi yok gerçi geç çıkmasının, kafaya takacak bir şey değil giriyor nasıl olsa. Daha doğrusu bize öyle geliyormuş, Nowitzki'nin de hiç de öyle düşünmediği belli ki kafasını bu kez topu elinden daha hızlı çıkarmaya takmış.

Değişimi anlamak içinse dikkatle seyretmemiz gerekiyormuş. Nowitzki şöyle diyor "Çıplak gözle bunu görebileceğinizi sanmıyorum. Ortalama bir seyirci farkı görebilir mi bilmiyorum. Ama sürekli daha iyi olmaya çalışıyorum ve topu elimden biraz daha hızlı çıkarmak ufak bir repertuar benim için. Nasıl olacağını sezon boyunca göreceğiz." 

Bu fikrin bir ilham kaynağı da var elbet. Örnek alınan bir model, usta hatta. Stephen Curry elbette. Şu anda NBA'nin bir numaralı şutörüdür benim için, Nowitzki'nin de örnek aldığı bir oyuncu olduğuna göre ya Nowitzki ya Curry demektir zaten. Perde geldiğinde adam değişimini hızlı yapmak, standart bir oyuncu için şuttan vazgeçmek demek ama Curry için öyle değil. Yetişemez yardıma gelen oyuncu ona. Bu da çok etkileyici haliyle, ama bizim onu izlediğimizde düşündüklerimizle Nowitzki'ninki aynı olamaz elbette.

Geschwinder'den öğreniyoruz Curry modelinden esinlenildiğini. Onu örnek göstererek topu elden daha hızlı çıkarma üzerine çalıştıklarını söylüyor. Nowitzki'nin buna adapte olmayı başarabileceği hususunda da diretiyor.

Gerçekten harika. 36 yaşındaki bir oyuncunun bir özelliğini geliştirmeye değil, farklılaştırmaya çalışılması bugün de bundan sonra da çok nadir görebileceğimiz bir şey. O yüzden tadını çıkarmak gerek. Onun gibi bir oyuncuyu hâla izleyebiliyor olmanın, hâla All-Star seviyesinde izleyebiliyor olmanın tadını doya doya çıkarmamız gerek.

Dallas Mavericks'in hazırlık kampına 29 Eylül'de yapılacak medya günüyle başlayacağını hatırlatıp Nowitzki'nin konuyla ilgili son sözleriyle mevzuyu tamamlayalım:

"Şu anda bile ,36 yaşındayım, kendimi eksiksiz bir basketbolcu olarak görmüyorum. Bu, sürekli daha iyi olmak ve yaz ayında oyunuma yeni bir şeyler katmayla ilgili. Bu da(topu elden hızlı çıkarmak) bakıp nasıl işe yaradığını görmek istediğim bir şey. Bu nedenle deneyeceğim.

"36 yaşında ayaklar biraz daha yavaşladığında farklı ne yapabilirim? Şutu daha hızlı atmak için uğraşabilirim çünkü yaşlandıkça çok yükseğe zıplayamıyorsunuz ve ilk adımınız da yavaşlıyor. Şutu daha hızlı atmak kariyerimin kalanında oyunuma yardım edebilir. İşe yaramazsa eski şekilde devam ederim."