Ana içeriğe atla

Tyson Chandler-Phil Jackson Gerilimi


6 oyuncuyu kapsayan takasla Tyson Chandler'ın New York Knicks'ten Dallas Mavericks'e gönderilmesi herkes için şaşırtıcı olmuştur mutlaka. Savunma sıkıntılarını yıllardır çözememiş bir takımın Tyson Chandler'ı göndermesi fazlasıyla ilginçtir zaten ancak Phil Jackson tarzı yöneticilerin içinde bulunması bu hamleyi biraz daha tahmin edilebilir kılabiliyor bazen. Zira arkasında görkemli kariyerler bırakmış şahıslar aldıkları kararlarda, verdikleri röportajlarda çok daha keskin olabiliyorlar. Kevin McHale'in Kyle Lowry probleminin yaşandığı dönemlerde verdiği tehditkar demeçler, Isiah Thomas'ın 2003 NBA All-Star maçının uzatmalarında Michael Jordan'ı oynatmaması gibi...

Phil Jackson'ın aklına Chandler'ı takımdan gönderme fikrini koyan olay üzerinde yoğunlaşalım. 18 Nisan 2014 tarihli, yani Phil Jackson'ın Knicks'e başkan olmasından 1 ay sonra, New York Post'un haberine bakalım. Chandler sezon sonrası basın toplantısı düzenliyor ve tam ifadesiyle verip veriştiriyor... Hem takım arkadaşlarına, hem de koçuna. Phil Jackson'ı övmesine karşın ona da mesajı veriyor inceden. Takımda köklü değişiklikler istiyor.

Şöyle diyor Chandler "Herkesin dönüp aynada kendine bakması gerektiğini düşünüyorum. Burada hangi oyuncu veya hangi koç varsa. Kimin kalıp kimin gideceğini söyleyecek pozisyonda değilim. Ama bir sonraki yıl burada kim kalacaksa kalsın bu sezon neler olduğunu ve tarihin tekrar etmesine izin vermemesi gerektiğini anlamak zorunda.

"Çok şeyi yenilemek zorundayız. Dürüst olmak gerekirse hücumda da savunmada da. Bunu yapmazsanız tarihin tekrar etmesine izin vermişsiniz demektir. Çok sayıda değişiklik bekliyorum. Seneye yeni bir kimlik oluşturmamızı bekliyorum. Bunun tek yolu şapkayı önünüze koymak. Herkesin zayıf tarafları olur ancak bir şeyde harika olmanız gerekir. Bu sene bunu bulamadığımızı düşünüyorum."

Aslında bu tarz açıklamalar son dönemlerde, daha doğrusu son yıllarda oyuncular açısından moda haline geldi diyebiliriz. Ancak dozunda yapıldığı sürece her oyuncunun yönetimi de koçu da sistemi de eleştirme hakkı vardır. Doğrusu da budur. Yani Galatasaray Liv Hospital'da geçtiğimiz sezon yaşadığımız gibi bütün bir sezon boyunca yapılan çalışmaların karşılığını almaya sadece 1 maç kaldığında manşet süslemek isteyen yöneticilerin, hatta yöneticinin yaptıkları karşısında sessiz kalmak gibi acizlikler kaliteli bir sporcu ruhuna da yakışmayacak şeylerdir. Dolayısıyla bazı eleştirel açıklamalara toleranslı davranmak önemli bir yönetici özelliğidir, zaten çok sayıda bu tarz yönetici var NBA'de. 37-45'lik bir sezonun ardından bir oyuncunun yaptığı bu konuşma aslında özeleştiri niteliği taşımıyor olabilir ancak gerçekleri yüzünüze çarpan insanlara hayatınızın her alanında olduğu gibi basketbolda da mutlak ihtiyaç vardır. Doğrusu bu oyuncudan kurtulmak değil, sivri köşeleri zımparalayıp bu karakterini korumasını sağlamak ve bu karakter yapısından faydalanmaktır.

Takımdan göndermek yerine, Chandler'la devam etmek için de gerekli sebebi de vardı Phil Jackson'ın. Yaşadığı hayal kırıklığını içinde tutamayıp sert bir şekilde dışa yansıtsa da gelecek için fazlasıyla umutluydu Tyson Chandler. Umutlu olmasının da temel nedeni ise Phil Jackson'ın varlığıydı.

Chandler'ın Phil Jackson hakkında söylediği şu sözlerden hareket edilebilir "Daha iyi birini bulamazsınız. Benden ve herhangi başka birinden çok daha fazla başarı kazandı. Ben daha 1 kez şampiyonluk tecrübesini yaşama fırsatı buldum. O ise bunu 13 kez yaşadı. Bundan daha iyi olabileceğini sanmıyorum.

Hepimiz Pat Riley'nin Miami'de neler yapabildiğini gördük, koç olarak değil, üst kattaki biri olarak. Eğer bir kazanansanız, kazanansınızdır ve bu diğerlerine de sirayet eder. Umduğum tek şey bu."

Phil Jackson'ın kendisi hakkında söylenen bu sözlerden etkileneceğini beklemek elbette doğru değil ancak oyuncuların iç dünyalarıyla bu kadar ilgili bir insanın faciayla sonlanan bir sezonun ardından tecrübeli bir oyuncunun yaşadıklarını anlayabilmesi gerekirdi. Ancak öyle olmadı. Jackson'ın New York Knicks başkanı olarak ilk büyük hamlesi bundan farklı bir ruh haliyle yapıldı. Chandler ve Raymond Felton gitti ; Jose Calderon, Samuel Dalembert, Wayne Ellington, Shane Larkin ve ikinci tur draft hakkı alındı Dallas Mavericks'ten.

Bu takasın nedenini ise şu sözlerle açıkladı Phil Jackson "Bunu yaparken takıma yeni kişileri getirmenin ve bizi ileri götürebilecek bazı karakterli oyuncularla sezona başlamanın önemli olduğunu düşündük."

2013-14 sezonuyla ilgili problemi de şöyle ifade etti "Onları izlerken 'Bana desteğe gelmiyorsun, yardıma ihtiyacım varken burada değildin." dercesine birbirine bakan oyuncular gördüm. Sadece doğru kombinasyonun olmadığını veya ritmin yakalanılamadığını hissettim."  Jackson ayrıca oyuncularına "kimse rahatlamasın, herkes gidebilir" mesajı verdiğini de belirtti. Ancak burada kritik nokta "karakterli oyuncular" kelimesi. Chandler'ı çıldırtan da bu oldu nitekim.

Phil Jackson'ın verdiği bu demecin ardından şu açıklamaları yaptı Tyson Chandler: "Orada bulunduğum 3 yıl boyunca oradaki kültüre yardım etmek için çalışmaktan başka hiçbir şey yapmadım. Bir şeylere ulaşamadığımı veya oynama tarzımı beğenmediğinizi söyleyebilirsiniz ancak kim olduğumu ve soyunma odasında nasıl bir lider olduğumu sorgulamak... Bunlar nereden çıktı bilmiyorum. Dürüstçe söylüyorum ki bunların nereden geldiğini bilmiyorum. Bunu Phil mi ortaya attı yoksa başka biri mi bilmiyorum ama benim için son derece büyük bir şok oldu. Benden kurtulmak veya beni takas etmek için bunu söylemenize gerek yok. Takas gerçekleşti. Benim karakterimi veya neler yaptığımı yargılamak için geçmişteki tüm takım arkadaşlarımla ve koçlarımla konuşabilirsiniz. Hiçbir zaman problem olmadım ve hiçbir zaman bir problemim olmadı. Bu nedenle anlayamadığım bir şok oldu bu."

Bu olaya son noktayı şöyle koyabiliriz. Şampiyon bir takımdan ayrılıp New York Knicks'e geldi Chandler. Başarı hedefini küçülterek gelmedi New York Knicks'e. Dallas Mavericks'te yaşadıklarını tekrar yaşamak istedi muhakkak. Ancak Mike Woodson'la geçirdiği ilk sezonunun başlangıcı harika da olsa her şey gün geçtikçe daha kötü hale geldi. Sürekli kötüye giden bir düzenin içinde bulundu ve bu gidişatın sonu büyük bir hayal kırıklığı oldu. Sezon sonrası göstermiş olduğu tepkide haddine düşmeyen kısımlar da var elbet ancak bu oyuncunun kaybetmekten nefret ettiği ve bunu kafasına bu denli öfkelenircesine taktığı gerçeğini değiştirmiyor. Bu özellikler de bir basketbolcuda bulunması gereken temel zihinsel özellikler. Fazlası törpülenmeli, iyi olanlardan doğru şekilde yararlanılmalı.

Phil Jackson yönetim tarzıyla ilgili ipuçları vermek istedi mutlaka bu takasta. Kolay bir karar da olmadığı besbelli. Ya başarılı olacak ve yazdıklarımı haksız çıkaracak ya da yaşayarak öğrenecek biraz daha anlayışlı olabilmenin bulunduğu pozisyon itibariyle gerekli olduğunu.

Takasın bir de Felton tarafı var. Arsenal-Galatasaray maçından sonra...