Ana içeriğe atla

Chicago'da Gizemli Toplantı


LeBron James'in uzatmalarda dalga geçercesine kazandırdığı Chicago Bulls deplasmanıyla birlikte normal sezonda oynadığı ikinci karşılaşmasında ilk galibiyetini aldı Cleveland Cavaliers. David Blatt’in koçluğunu yaptığı Cavaliers ilk iki maçını dinlenmeden oynadı. Son dönemde oyuncuların şikayetlerini iyice artan bir sesle dillendirdiği şekilde.

Cavaliers'ın ilk iki maçta oynadığı oyun çok parlak değil muhakkak. David Blatt sisteminin 1 aylık hazırlık süreciyle keskinleşmesi kolay da değil tabi, beklentilerimin de fazlasıyla altında ancak devamının nasıl olacağını göreceğiz, henüz erken Cavaliers analizi yapmak için. Analiz yazısı da değil bu. Haber yazısı. Nbatr.com günlerinde sıkça ve keyifle yaptığım şekilde sadece bir haber.

Cavaliers'ın oyunundan memnun olmayan sadece izleyiciler değil. Başantrenör David Blatt de aynı şekilde... Oynanan oyundan memnun olmadığından kaynaklanıyor olacak ki takımın oynadığı Chicago Bulls maçının öncesinde yapacağı şut antrenmanı öncesi Chicago'da konaklanan otelde bir toplandı yaptı David Blatt oyuncularıyla. Toplantıda basın yoktu. Zaten Blatt de Chicago Bulls maçının ardından şu demeci verdi basın mensuplarına "Hepiniz çok iyi insanlarsınız. Sabah yapılan toplantıya gelmediğiniz için çok memnunum çünkü hakkımdaki görüşlerimiz şimdikinden biraz farklı olabilirdi. Bazı şeyleri konuştuk, oyuncular da sorumluluğu üzerlerine aldı ve harika bir maç oynadık."

LeBron James de toplantının çok verimli geçtiğini şu ifadelerle anlattı "Harikaydı. Bizim gibi bir takımın buna ihtiyacı oluyor. Yapıcı eleştirileri seviyorum, bunu asla kişisel almam. İyiye gitmek adına bizim için bir fırsat ve bizi kesinlikle ateşleyecektir."

Blatt'in canını New York Knick maçında en çok sıkan problem de yapılan 19 top kaybı olmuş. Bu top kayıplarından 26 sayı buldu Knicks. Maç sonrasında yapılan top kayıplarını "sorumsuzca" ve "affedilemez" şeklinde tanımlamıştı Blatt. Chicago Bulls maçında ise bu rakam 12'ye indi.

Tecrübeli koçun bir diğer isteği de top dolaşımının seri ve topsuz oyuncuların daha hareketli olması. Bunlar belli ki toplantıda konuşulan ana başlıklardan birkaçı. İçeriden bir kaynak da David Blatt'in söyleyeceklerini yuvarlamadan direkt olarak oyuncularına söylediğini belirtti. Ne hissediyorsa aynısını, yumuşatmadan, filtreden geçirmeden. Basın toplantısında ise yüzünün güldüğünü ve keyfinin yerinde olduğunu ekleyelim.

Anderson Varejao da şöyle bahsetti toplantı hakkına "Bugünkü toplantımızda geçen geceki oynadığımızdan daha iyi oynamamız gerektiğini söyledik. Daha sert, daha güçlü oynamak zorundaydık ve bu gece öyle oynadık."

David Blatt'in söyledikleriyle devam edelim "Tahtada gösterilemeyecek bazı şeyler var. Bunlar konuşmamızın iyi bir parçasıydı. Ayrıca basketbolla yakından ilgili bazı şeyler daha vardı ve bunlara dikkat çektik."

Bunlar toplantıya ait olanlar. Bir de Kyrie Irving'le David Blatt arasında top kaybı temelinde yaşanan bir sıkıntı var. New York maçında da Chicago maçında da görüldü bu durum. Bulls maçının normal süresinde sadece 30 dakika oynadı Irving. Bir keresinde de oyundan çıkaran şiddetli bir tepki gösterdi Irving, öyle sanıyorum ki başantrenörüne yönelikti bu tepki. Başarılı oyun kurucu Blatt'le arasındaki ilişkinin iyiye gideceğini düşünüyor fakat tam olarak memnun değil.

"Ben onun oyun kurucusuyum. Gördüğüm şu ki, onun kafasına bazı oyunlar var, benim kafamda da. Gelişmeye devam edeceğiz. Bu bir süreç. Umarım ortak noktada birleşebiliriz."  diyor Irving. Ayrıca oyundaki rolünü de tanımlıyor ve şunları söylüyor: “Olay benim yarı saha ve tam sahadaki sabrımla başlıyor. Bazı hızlı hücumlarımız var, sahaya bakıp eşleşme hatalarını değerlendirip takımın ilerlemesi için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.”

An itibariyle Cavs'ın oynadığı oyun Blatt'in Maccabisi'nde gördüğümüz yeterliliklerin hemen hemen hiçbirine sahip değil, aynı zamanda oyuncular da fazlasıyla hareketsiz. O kadar ki bazı hücumlarda ilk pası atacak oyuncu bile bulunamayabiliyor. Blatt bu sıkıntıyla ilgili derdini şu sözlerle anlatıyor "Şüphe yok ki fazla durağandık. Topu dolaştırdığımızda iyiyiz, çok iyiyiz. Ama hareketsiz ve topu dolaştırmadan oynadığımızda göründüğü gibi oluyor."

Koçun son olarak bahsettiği konuda kenar oyuncularına verdiği süreler. Shawn Marion 10, Mike Miller 3 dakika oynadı Bulls maçında. Blatt bu konuda hatalı olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor "Bu bir plan değildi, maçın akış içerisinde böyle gelişti. Suç bende. Bu oyuncular daha fazla oynamalı."

Marion sağlıklı olduğu bir dönemde ilk kez bu kadar az oynadığını söyledi ve devam etti "Bu, kariyerimde ilk defa oynuyor. Burada hepimiz fedakarlık yapmak için bulunuyoruz ancak ben de takıma olabildiğim kadar yardımcı olmak istiyorum. Eğer fırsat gelirse gelir. Bugün olmadı ama bunu anlamam gerekir."