Ana içeriğe atla

CSKA'ya Karşı Maceradan Kaçılmaz

Bu karşılaşmanın Anadolu Efes'li her oyuncu için "kendini ispatlama" anlamı taşıdığı kesin. Euroleague'in ortalama düzeyinin çok üzerinde, yani tam olarak CSKA Moskova'nın da bir parçası olduğu elit katmanda kendisine yer bulabilmiş, oraların basketbolcusu olduğunu ispat edebilmiş iki oyuncusu var Anadolu Efes'in. Perperoglou ve Krstic'ten oluşan bu ikilinin Sırp olanının da CSKA ile kapanmamış bir hesabı var. Zaten Anadolu Efes'in bu sezonki inatçı, katı oyun yapısında iki oyuncu dışında herkesin kendisini ispatlamak zorunda olmalasının önemi çok fazla. Cedi'sinden Krstic'e kadar, Saric'i, Draper'ı Lasme'si de dahil. Yeni gelen Huertel bile henüz yukarılarda hiç boy göstermedi. Bu çemberin dışına Perperoglou'nu koyabiliriz belki ancak kalan herkesin ispatlaması gereken çok şey var. Perperoglou-Krstic haricindekilerin hepsinin gerçek bir patlama yaparak elit oyuncu kategorisine girmeleri gerek. Hiçbiri o düzeyde olduğu konusunda genel bir kanaat oluşturamadı zira. Ama bazılarının bunu başarabilmesi için zamanı gelmeye başladı, bazılarının zamanı ise geldi de geçiyor bile.

Anadolu Efes-CSKA Moskova karşılaşmasını bu gözle izlemek gerek. En iyi hücum takımıyla en iyi savunma takımının karşılaşmasından daha derinlere inerek bakmak bu maçı daha keyifli hale getirir. Bireysel anlamda da takım bazında da. Örneğin Weems-Cedi eşleşmesini sıklıkla seyretmemiz mümkün veya Real Madrid bünyesinde barınamayan Draper'ı şu ana kadar geçen süreçte Euroleague'in en formda oyuncusu olan Milos Teodosic'i nasıl savunacağını görmek fazlasıyla heyecan verici.

CSKA Moskova'nın oyun yapısında iç dış dengesinden çok bu iki bölge arasındaki ciddi organik bağdan bahsetmek mümkün. Yani içeri ve dışarı arasındaki dengeyi ayarlamak değil onların sorunu. O denge ortalama bir takımın çok daha üzerinde hep var, mesele bu organik bağı her maç biraz daha kalın ve kopma tehlikesinden uzak hale getirmek. Zira her an içerideler, her an dışarıdalar. Ayırmak mümkün değil. Khryapa'nın yokluğuna karşın iç dış hattını bu kadar işlek kullanabilmeleri büyük başarı ve bu başarının arkasında şüphe yok ki bu sezon görkemli bir sezon geçiren Teodosic'ten başkası yok. Kenardan gelerek bu görkemli performansı izletiyor. Dolayısıyla Draper'ın geçen hafta olduğu gibi bu maçta da kenardan geleceği ve mümkün mertebe Teodosic'le eşleşeceği kesin.

Ama adam değişmelerine dayalı Anadolu Efes savunmasının sürekli ikili oyun kovalayan ve an itibariyle Euroleague'de ikili oyunlarını en yukarı düzeyde oynayan Teodosic'e karşı değişimlerin sonunda alanı ve adamı nasıl paylaşacağı en temel mesele. Yüksek olasılıkla Anadolu Efes'in savunma direncinin akibetini de maçın kaderini de bu belirleyecek. Artık Teodosic'i mental olarak yıldırmaktan başka bir yola girmek ve onun zayıf karakterli bir oyuncu olduğu sanısını rafa kaldırmak gerek. Zira bu ihtimale güvenilemeyecek kadar üstün bir oyun oynuyor bu sezon. Fenerbahçe Ülker maçında Ülker Sports arenanın boğucu ve pek çok oyuncuyu yıldırabilecek atmosferinde bile birkaç kez oyundan kopacak gibi olsa da her defasında toparladı kendini ve maça odaklanmayı başardı. Haddi hududu olmayan hücum heybesinden her zor durumda ayrı bir parça çıkardı ve hem kendini hem de takımı toparlamak için kullandı bu parçayı. Sonny Weems felaket bir oyun oynarken her zor durumdan çekip çıkardı CSKA'yı.

Yapılmaması gereken önemli yanlışlardan biri de Hines ve özellikle Kaun'un ikili oyun sonraları boyalı alanda pozisyon bitirme tehditlerine karşı savunma olarak içeri yığılmak. Fenerbahçe Ülker, Obradovic'in aldığı acil panik kararla Semih Erden'i CSKA maçında sınırlı kullanınca boyalı alanı korumak adına refleks olarak takım halinde içeri yoğunlaşıp özellikle Fridzon üzerinden ciddi sıkıntılar yaşamıştı Fenerbahçe Ülker.

Ivkovic boşuna Euroleauge'in en iyi hücum takımı demiyor CSKA için. Repertuarları çok geniş ve buldukları her eksikten faydalanmak üzerine kurguluyorlar hücumu. Önemli stratejilerinden biri de özellikle rakibin çember savunmacısından yoksun olduğu bölümlerde topsuz kısalarını boyalı alana kat ettirip kolay sayılar bulmak. Bu planı öylesine seri ve ezbere uyguluyorlar ki yardım getirmek oldukça zor hale geliyor. Şüphe yok ki bu ve ilgili pek çok problemde Stephan Lasme'nin varlığı büyük önem arz ediyor Anadolu Efes için. Var olan ezberlerine en uygun şartlar onun olmadığı bölümlerde oluşacaktır. Öte yandan Fenerbahçe Ülker'in eşleşme bulamadığı ve önüne gelen her savunmacıya fizik problemi çıkartan Vorontsevich'e nasıl önlem alınacağı da merak ettiğim konulardan.

Açık konuşmak gerekirse Anadolu Efes'in hücumda neler yapabileceğine, ne çözümler üretebileceğine dair pek bir öngörüm yok. Ancak akla mantıklı gelen bir strateji olarak Anadolu Efes'in şut tehdidi yüksek pivotlarının olmasını kısalarıyla hücumda boyalı alanı karıştırma vesilesi olarak kullanmak düşünülebilir. Elit penetreci yoksunluğu dezavantaj olarak düşünülebilir ancak mevzu CSKA'yı yenmekse var olanın üstüne çıkmadan, biraz da maceraya atılmadan bunu başarabilmek kolay değil. Örneğin geçen maçta potaya toplu gidişlerinde yüksek verim sağlayan Cedi yine denemeli bunu. Saric kaçmamalı maceradan, Huertel de...

Anadolu Efes'in tavanının halihazırda belli olmaması, ancak çıkabileceği yerin çok yukarılarda olduğunu bilmek her zaman için fazlasını düşünmemizi sağlıyor. Bu akşam için de aynı şey geçerli.